اصول ارزیابی وضعیت بدن

اصول ارزیابی وضعیت بدن

امتیازدهی وضعیت بدن. ابزاری ارزشمند برای دامداران است. و مزایایی فراتر از نظارت بر سلامت کلی. و رفاه گله شما دارد. در این مطلب. ما همه چیزهایی را که باید بدانیم. در مورد چگونگی. زمان و دقیقاً دلیل این همه تاکید. بر هنر نسبتاً ساده تهویه کردن. گاوهای شیری شما را پوشش خواهیم داد.

بنابراین:

دقیقاً امتیازدهی وضعیت بدن چیست؟

بر خلاف وزن کردن. که وزن گاو شیری شما را در آن لحظه ثبت می کند. که بسته به مقدار آب و غذای او قبل از رفتن روی ترازو می تواند متفاوت باشد. نمره وضعیت بدن (BCS) . یک ارزیابی بصری و لمسی است. از وضعیت گاو شما

ارزیابی عملی از گوشت هر گاو که دنده های کوتاه. کمر. پشت و سر دم را می پوشاند. به شما امکان می دهد. وضعیت کلی آن را در مقیاس ۵ درجه ای تعیین کنید. با ۱ بسیار ضعیف و ۵ گاو شما مقدار زیادی چربی را حمل می کند. این تکنیک به شما امکان می دهد. از دانش موجود خود در مورد هر گاو استفاده کنید. (زیرا ما می دانیم که شما می دانید. که هر گاو متفاوت است) و هرگونه تغییر در وضعیت آنها را پیگیری کنید. با تمرین. چشم دقیق و حس لامسه. ارزیابی وضعیت بدن به یک فرآیند بسیار سریع تبدیل می‌شود. و پتانسیل دریافت پاداش‌های بزرگ را دارد.

چرا باید گله شیری خود را بر اساس وضعیت بدن ارزیابی کنید؟

فرآیند امتیازدهی وضعیت بدن. ذخایر چربی بدن هر گاو شیری را ارزیابی می کند. که می دانیم بر سلامت و رفاه کلی گله شما. و همچنین بهره وری و سودآوری تأثیر می گذارد.

نمره ۱-۲.۰ نشان می دهد. که گاو در تعادل انرژی منفی بر تولید و بهره وری شیر تأثیر منفی خواهد داشت.

۲.۵-۳ BCS برای یک گاو شیری که وارد زایمان می شود بهینه است . او را در موقعیت خوبی از نظر عملکرد بالا. درصد چربی شیر و باروری نگه می دارد.

نمره وضعیت بدنی ۳.۵ تا ۵، گاو را به عنوان اضافه وزن تشخیص می دهد. که او را در معرض خطر مشکلات متابولیک و عفونت و همچنین مشکلات در حین و بعد از زایمان قرار می دهد. همچنین می تواند از نظر صورتحساب خوراک شما . به خصوص در اواخر شیردهی . به مزرعه لبنی شما هزینه غیرضروری داشته باشد.

چه زمانی باید وضعیت بدن را ارزیابی کرد؟

ارزیابی منظم وضعیت بدن. تشخیص تغییرات در وضعیت بدن گاو شیری را آسان می کند. و به شما اجازه می دهد قبل از تبدیل شدن. به یک مشکل اقدام کنید.

در حالت ایده آل. هر گاو باید در مراحل خاصی از چرخه تولید ارزیابی شود. تا بتوانید او را در تمام مدت در شرایط مطلوب نگه دارید.

اواخر شیردهی – ۲۵۰ روز در شیر

خشک کردن

زایمان

معاینه پس از زایمان – ۲۱ روز در شیر

شیردهی متوسط

ارزیابی گاو در اوایل شیردهی مهم است. زیرا وضعیت او در این مرحله بر کل چرخه تولید بعدی تأثیر می گذارد. با در نظر گرفتن این موضوع. چالش در این زمان به حداقل رساندن. میزان از دست دادن BCS برای دستیابی به. حداکثر تولید و کیفیت شیر ​​و همچنین بهره وری. بهینه برای بازگشت به گوساله ها طبق برنامه است.

امتیاز بیشتر در اواخر شیردهی همچنین به شما این امکان را می دهد. که در هر شرایطی که در طول دوره شیردهی کاهش یافته است. عمل کنید و ذخایر از دست رفته را دوباره پر کنید. تا مطمئن شوید که انرژی کافی برای شیردهی بعدی ذخیره شده است. همچنین. ارزیابی در این مرحله همچنین به شما اجازه می دهد. تا برای گاوی با BCS بالاتر از حد مطلوب درخواست دهید.

چگونه می توانید نمره وضعیت بدن گله خود را بهبود بخشید؟

امتیاز وضعیت بهینه بدن در سراسر گله مطمئناً همان چیزی است. که هر کشاورز شیری آرزوی آن را دارد. اما واقعیت یک اقدام متعادل کننده دقیق در مورد عرضه انرژی در مقابل تقاضا است.

برخی از عناصر کلیدی رژیم غذایی که باید بررسی شوند. عبارتند از:

آب، خوراک ( علوفه ) و چربی.

آب –

گاوها می توانند. بیش از ۱۰۰ لیتر آب در روز بنوشند. بنابراین تامین آب تمیز کاملاً ضروری است. اطمینان حاصل کنید. که منابع آب در مرتع. لبنیات و دامپروری شما فراوان. تمیز و به خوبی نگهداری می شود. تا اطمینان حاصل شود. که گاوهای شما در صورت لزوم به راحتی به آنها دسترسی دارند.

علوفه –

علوفه باید حداقل ۴۵ درصد از کل ماده خشک جیره گاو شما را تشکیل دهد. و ارزش آن را دارد که سطح پروتئین. انرژی. ویتامین و مواد معدنی موجود در جیره را برای اطمینان از توزیع متعادل جیره ارزیابی کنید. اطمینان حاصل کنید. که رژیم غذایی برای تشویق به مصرف بهینه است.

چربی –

تغذیه با چربی های حفظ شده در شکمبه وسیله ای بسیار موثر برای غلبه بر هرگونه کمبود در تامین انرژی است که می تواند وضعیت بدن را بهبود بخشد. آنها با رساندن اسیدهای چرب خاص به طور مستقیم به روده کوچک عمل می کنند، جایی که می توانند به طور موثر توسط گاو هضم و متابولیزه شوند. هنگامی که BCS بهبود یافته مورد نظر باشد، یک مکمل چربی محافظ شکمبه مانند Megalac، غنی از C18:1 (اسید اولئیک)، ایده آل است.

وقتی صحبت از گاوهایی با BCS بالا می شود، عقل پیشنهاد می کند که جیره غذایی را کاهش دهید. نشان داده شده است که گاوهای دارای BCS بیش از حد در هنگام زایمان در چند هفته اول پس از زایمان بیشترین شرایط را از دست می دهند و متعاقباً غذای کمتری مصرف می کنند و تخمک گذاری و بازگشت به گوساله بیشتر طول می کشد.

برای گاوهایی که بیش از حد شرطی شده اند. قطعاً پیشگیری بهتر از درمان است. با شروع تهویه بیش از حد در طی سه تا چهار ماه آخر شیردهی، زمانی که تولید شیر کاهش می یابد، کاهش متناظر در انرژی جیره ضروری است.

علاوه بر این. مهم است که در طول دوره خشکی بیش از حد. تغذیه نکنید تا از چربی اضافی بدن. قبل از زایمان جلوگیری شود.

نکته مهم

اواخر شیردهی بهترین زمان. برای رسیدگی به این مشکل در گاوهایی است. که BCS دائماً بالایی دارند. هنگام خشک شدن. زیرا می توان انرژی دریافتی. را به طور ایمن کاهش داد. این BCS پایین همچنین یک دوره. موثر برای بهبود وضعیت گاو است.

نحوه بهبود دقت BCS

مانند هر ارزیابی عملی. تمرین کامل می شود. برای دستیابی به دقت ارزیابی. وضعیت بدن در مزرعه خود. باید به طور منظم توسط هر یک از اعضای تیم انجام شود. تا تغییرات را در هر گاو مشاهده کند. و به شما امکان می دهد. از مشاهدات یکدیگر پشتیبانی کنید.

با پیشرفت‌های فناوری ag-tech. اندازه ‌گیری خودکار BCS روزانه. با استفاده از دوربین BCS امکان‌پذیر است. که از پشت هر گاو تصویر سه‌بعدی می‌گیرد. و تغییرات را از طرف شما ردیابی می‌کند. حدس و گمان و خطر عدم دقت را از بین می‌برد. به‌علاوه در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند.

منبع: سایت مگالاک

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره مصرف و استعلام قیمت مکمل های پودر چربی نیکو رشد پایا، پودر چربی کلسیمی و پودر چربی خالص به قسمت محصولات سایت مراجعه نمائید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنالیز و نحوه مصرف لطفأ به قسمت کاتالوگ محصولات مکمل های پودر چربی نیکو رشد پایا، پودر چربی کلسیمی، پودر چربی خالص سایت مراجعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *