خنک کردن گاوها در تابستان

خنک کردن گاوها: ۷ راه برای حفظ سلامت گله شیری در تابستان

فصل تابستان در راه است و این چالش های جدیدی را برای مدیریت سلامت و شادی گله شیری شما ایجاد می کند.  اینجا هفت نکته برای گاوهای باحال با سود مستمر بیان می شود.

دمای بالا برای گاوها استرس زا است. نادیده گرفتن خطرات ناشی از رشد جیوه می تواند منجر به از دست رفتن سود شما شود. این خطرات عبارتند از استرس گرمایی، ورم پستان تابستانی، متریت، کتوز و کاهش مواد مغذی. همه اینها باعث کاهش تولید شیر و درصد چربی شیر می شود.

خبر خوب این است که اقدامات ساده ای وجود دارد که می توانید برای خنک نگه داشتن گاوهای خود و حفظ درآمد سالم انجام دهید .

به هفت نکته اشاره می کنیم:

۱. مصرف آب را دست کم نگیرید.

بسیاری از کشاورزان لبنیات اهمیت محصولات مرطوب را اشتباه ارزیابی می کنند. یکی از آنها عدم دسترسی گسترده به آب آشامیدنی تمیز بسیار مهم است. نیاز به آب در دماهای گرم دو برابر می شود. و هیچ چیز نمی تواند درآمد شما را مانند گله تشنه رطوبت کاهش دهد.

در همه جای محل خود حفره های آب اضافه کنید – به ویژه در مناطق سایه دار، و همچنین در خروجی سالن، بخصوص جایی که گاوها بعد از دوشیده شده  دچار کم آبی می شوند .

وقتی آفتاب گرم است باید حفره های بیشتری ایجاد کنید. برای گاوهای نر فرقی نمی کند.

۲.  زمان شیردوشی خود را اصلاح کنید.

دوشیدن گله در گرمای سوزان و شدید آفتاب بعدازظهر هم غیرضروری و هم خطرناک است. برای گاوهای شاد، زمان شیردوشی خود را تغییر دهید تا از گرمترین قسمت روز در امان باشند. این بدان معنی است که شما باید صبح زود و بعد از ساعت ۵ بعدازظهر به سالن بروید.

۳. جاهای سایه را فراهم کنید.

گاوهایی که در مرتع تحت سایه قرار می گیرند شیر بیشتری تولید می کنند. مطالعات متعدد این موضوع را تأیید می کند. در واقع، تأمین سرپناه از نور مستقیم خورشید می تواند بار حرارتی را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. بنابراین، چه یک درخت بزرگ چه یک سازه مصنوعی، از قرار دادن گله خود در سایه نترسید.

۴. از طرفداران تهویه هوا باشید.

برای در سایه ماندن نیاز نیست که حتما انسان باشید. سایه برای حیوانات هم بسیار مهم و حیاتی است؛ اما ارزش آن را دارد که برای از بین بردن گرمای تابشی و کاهش دمای محیط، فن هایی را به اتاق نشیمن یا خانه تابستانی اضافه کنید.

۵. از آبپاش و میستر استفاده کنید.

به طور مشابه، آبپاش ها می توانند خنک کننده دلپذیری را در روزهای گرم تابستان فراهم کنند. همچنین می توانید برای ایجاد یک لایه نازک از خنکی دمای محیط را به سیستم فن مجهز کنید.

۶. از واکسیناسیون در روزهای گرم خودداری کنید.

استرس؛ دمای بدن را افزایش می دهد. و واکسیناسیون همیشه در صدر لیست طولانی استرس های گاو قرار دارد. بنابراین بهتر است در روزهای گرم از واکسن زدن خودداری کنید زیرا باعث گرم شدن خطرناک گله شما می شود.

۷. رژیم غذایی را به دقت بررسی کنید.

اشتها در گرما کاهش می یابد. با این حال، بسیار مهم است که گله شما انرژی کافی برای حفظ بالاترین بهره وری در سالن داشته باشد. حتماً حداقل دو ساعت قبل از گرمترین زمان روز در سایه تغذیه کنند. همچنین باید از مکمل های چربی محافظت شده از شکمبه با کیفیت بالا استفاده کنید تا چگالی انرژی رژیم غذایی را افزایش داده و حرارت تولید شده توسط هضم خوراک و غذاهای پر فیبر را کاهش دهید.

ماه های تابستان برای سلامت و رفاه گله شیری بدون خطر نیست. اما با پیروی از استراتژی‌های ساده، می‌توانید تمام تلاش خود را برای خوشحال کردن گاوها و حفظ بهره‌وری کسب‌ و کارتان انجام دهید.

  • اطمینان حاصل کنید که گله شما به مقدار زیادی آب دسترسی دارد – به خصوص در خروجی سالن – با فرورفتگی در مناطق سایه .
  • زمان شیردوشی را تغییر دهید تا از گرم ترین قسمت روز جلوگیری کنید.
  • دسترسی به مراتع سایه را برای حفظ بهره وری فراهم کنید.
  • اضافه کردن پنکه، آبپاش، یا میستر را به فضاهای داخلی در نظر بگیرید.
  • در روزهای گرم از واکسیناسیون گله خودداری کنید.
  • حداقل دو ساعت قبل از گرمترین زمان روز در سایه تغذیه کنند برای حفظ انرژی دریافتی، مقابله با کاهش اشتها و کاهش گرمای تولید شده توسط هضم غذا، یک مکمل چربی محافظت شده از شکمبه را در نظر بگیرید.

منبع: سایت مگالاک

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره مصرف و استعلام قیمت مکمل های پودر چربی نیکو رشد پایا، پودر چربی کلسیمی و پودر چربی خالص به قسمت محصولات سایت مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *