مقابله با استرس گرمایی در گاوهای شیری (۲)

وقتی. به عنوان عضوی از جامعه کشاورزان. با دام خود زندگی. کار و تنفس می کنید. دیدن استرس آن ها می تواند. برایتان نگران کننده باشد. خصوصأ در شرایط آب و هوایی ایران. استرس گرمایی می تواند. نگرانی فزاینده ای باشد.

اما استرس گرمایی چیست و چرا چنین مسئله ای مطرح است؟

اگر در ایران مشغول کشاورزی هستید. می دانید. که برخی مناطق بیشتر از مناطق دیگر. تحت تأثیر شرایط آب و هوایی قرار می گیرند. خصوصأ که در سال های اخیر. بهار و تابستان های گرم تر. و بسیار کم باران را تجربه می کنیم. و عواقب آن برای صنعت. دام و طیور دو برابر است.

از طرفی پیامدهای مستقیم گرما. بر گاو و از طرف دیگر تأثیر آن. در دسترس بودن علوفه. و خوراک مصرفی. در مناطق با رطوبت بالا. تأثیر گرما بر روی یک گاو می تواند. در دماهای بسیار پایین تر. از آنچه تصور می کنید. رخ دهد.

بنابراین. غیر معمول نیست. که دامداران شیری. در دمای پایین تر حتی. تا ۲۰ درجه سانتیگراد. با مشکل استرس گرمایی روبرو می شوند.

به نظر می رسد. که در زمینه گذرندان وقت. در گرمای تابستان. گاوها با ما تفاوت چندانی ندارند. و آن ها نیز در پایان روز کم آب. بی حال. و بی اشتها می شوند.

کاهش اشتها همچنین. به معنای کاهش مصرف. ماده خشک است. که اصلاح آن مهم است. زیرا در طول فصل. مواد خشک و علف ها به راحتی. در دسترس نخواهند بود.

تأثیرات استرس گرمایی. بر گله های لبنی ما چیست؟

در مقیاس کشویی. بسته به شدت وضعیت. گاوها ناراحتی عمومی را که. ما نیز در گرما تجربه می کنیم. تجربه می کنند. آنها در تنظیم درجه حرارت بدن. و میزان تنفس خود. با مشکل روبرو می شوند. و با تلاش برای از دست دادن. گرما نفس نفسشان زیاد می شود.

این می تواند. نیازهای نگهداری گاو را تا ۲۵ % افزایش دهد. در نتیجه کاهش انرژی موجود برای تولید. دامداران نیز شاهد. کاهش بهره وری خواهند بود. با کاهش تولید شیر. از ۰.۵ – ۴ لیتر و میزان باروری ۵ %.

گر چه ممکن است. این دما در پایین تا اواسط. دهه ۲۰ منجر به افت ۰.۵ – ۱ لیتری. در تولید شیر شود. اما تأثیر تجمعی طی سه ماه. واقعاً قابل توجه است.

در مناطق گرمتر از آب. و هوای گرم. تأثیرات آن بر تولید شیر. و باروری بسیار شدیدتر است. مسائل ثانویه ناشی از استرس گرمایی می تواند. شامل. کتوز. افزایش روزهای باز و حتی کاهش کیفیت. آغوز باشد.

چگونه استرس گرمایی. را تشخیص دهیم؟

تغییرات رفتاری و نوسانات بهره وری. از نشانه های اصلی استرس گرما. در گاوهای شیری شما است.

با توجه به این نکته. باید به دنبال علائم خاصی باشید. مانند. فیزیکی. سرعت تنفس بالاتر از حد معمول. تنفس دهان باز . نفس نفس کشیدن. در حال پیشرفت به تنفس سخت است.

Drooling

در حال پیشرفت به کف در دهان. بی قراری . اکراه در دراز کشیدن. زبان بیرون زده. دراز کشیدن . عدم پاسخگویی. بهره وری. تولید شیر. کاهش یافته است. کاهش باروری. در طول دمای بالا. و طولانی مدت. (۲۰ درجه سانتیگراد). لازم است. که بیشتر از حد معمول. گله شیری خود را. زیر نظر داشته باشید.

استرس گرما می تواند. به سرعت به گرمازدگی تبدیل شود. نتیجتأ گاوها نمی توانند. بایستند و واکنش نشان ندهند.  این کاملاً برگشت پذیر است. در صورت عدم درمان. اغلب کشنده است.

چگونه می توانید. از استرس گرمایی در گاو شیری خود. جلوگیری کرده و آن را درمان کنید؟

همانند. بسیاری از موارد. در مورد مدیریت دام. در مورد فشارهای گرمایی. پیشگیری قطعاً بهتر از درمان است.و این یک روش صیح می باشد.

تعدادی از مراحل ساده. در مورد پرورش. گله گاو شیری شما وجود دارد. و همچنین تنظیمات غذایی که می توانید. برای کاهش وقوع و شدت استرس گرمایی انجام دهید. رژیم غذایی و افزایش تراکم انرژی در رژیم غذایی.

برای محافظت از گله شما. در دوره هایی که مصرف ماده خشک. رو به زوال است. امری حیاتی است. اما انجام این کار به روش صحیح. ضروری است.

صرفاً. تعویض علوفه کم انرژی برای غلات بسیار تخمیر پذیر. چگالی انرژی روی کاغذ. را افزایش می دهد. با این حال. واقعیت این است. که افزایش نشاسته منجر به. افزایش اسیدیته. در شکمبه ای می شود. این می تواند. به اسیدوز ختم شود. که ممکن است. منجر به لنگش. و کاهش تولید چربی شیر شود.

در عوض. علوفه با کیفیت بالا باید. به گاوهایی که بیشترین بازده را دارند. تحت بیشترین تنش ارائه شود. در حالی که. فیبر بسیار قابل هضم به صورت تفاله چغندر قند به حفظ تولید کمک می کند.

علاوه بر این. دکتر ریچارد کرکلند. مدیر فنی جهانی. واک ویلمار. از مواد غذایی توصیه می کند. مکمل رژیم های غذایی با مواد مغذی. پر انرژی مانند. چربی های محافظت شده. در شکمبه. مؤثرترین راه برای کمک. به تأمین انرژی است. در حالی که. به اسید بار شکمبه. اضافه نمی شود. مانند. منابع نشاسته ای انرژی.

 چربی یک ماده خنک محسوب می شود. تولید حرارت داخلی. بسیار کمی در هنگام. هضم و متابولیسم. در حالی که .  دامداران باید. مناسب ترین. نوع مکمل چربی. را بر اساس مشخصات اسیدهای چرب. در نظر بگیرند. تا بهترین نیاز و اهداف آنها را داشته باشد.

منبع: سایت مگالاک

برای کسب اطلاعات بیشتر. مشاوره مصرف و استعلام قیمت. مکمل های پودر چربی نیکو رشد پایا. پودر چربی کلسیمی و پودر چربی خالص. به قسمت محصولات سایت مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *