دستورالعمل نیاز چربی برای گاوهای شیری در تعادل انرژی-نیکو رشد پایا

برای اکثر گونه های دیگر هیچ دستورالعمل قطعی در مورد مفیدترین سطح چربی برای گنجاندن در جیره وجود ندارد. با این حال، نیازهای چربی برای گاوهای شیری به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته است و “قوانین کلی” برای تعیین کفایت چربی در جیره برای سطوح خاص تولید ایجاد شده است.
به خوبی ثابت شده است که سطح بهینه چربی در یک جیره برای حداکثر بازده تولید شیر زمانی رخ می دهد که ۱۵ تا ۲۰ درصد ME در جیره از چربی باشد. برای گاوهای پرتولید، این می تواند معادل حدود ۶ تا ۸ درصد ماده خشک جیره باشد.
یک رویکرد دیگر، ایجاد تعادل بین چربی مصرف شده در خوراک و تولید چربی در شیر در روز است (Palmquist و Eastridge, 1991). یک تقریب خوب برای گاوها در تعادل انرژی (عدم به دست آوردن یا از دست دادن وضعیت بدن) تغذیه به همان میزان چربی است که در شیر ترشح می شود – مثال را در جدول ۱ ببینید.

توصیه: جیره دام را با اضافه کردن ۵۰۰ گرم چربی محافظت شده در شکمبه تکمیل کنید تا کمبود را جبران کنید.

محتویات چربی در مواد غذایی رایج-نیکو رشد پایا

جیره های سنتی مبتنی بر علوفه/کنسانتره معمولاً دارای غلظت کم چربی (حدود ۳ درصد ماده خشک جیره) هستند که نشان دهنده سطوح پایین چربی در علوفه سبز و غلات است (شکل ۱). با این حال، نوع ترکیبات محصول جانبی (مانند غلات آبجو یا تقطیر) حاوی سطوح بسیار بالاتری از چربی هستند و اینها، همراه با روغن های مایع گیاهی یا ماهی، می توانند غلظت کل چربی را در رژیم غذایی افزایش دهند.

شکاف انرژی در اوایل شیردهی-نیکو رشد پایا

مکمل‌های چربی را می‌توان در هر مرحله از چرخه تولید در رژیم‌های غذایی گنجاند، اما در دوره‌هایی که تقاضای انرژی بالا دارد، بیشترین منفعت را دارند. در حیواناتی که گوشت تولید می‌کنند، چربی اغلب به سمت مرحله نهایی هدف قرار می‌گیرد، به عنوان مثال، در دوره نهایی ۱۰۰ روزه برای گاوهای گوشتی که افزایش تراکم انرژی می تواند تامین انرژی را بدون خطر اسیدوز ناشی از افزایش غلظت نشاسته بهبود بخشد.
در مورد حیوانات شیرده مانند گاوهای شیری، دوره اولیه شیردهی هدف کلیدی است زیرا انرژی مورد نیاز برای تولید شیر بیشتر از انرژی است که می توان از مصرف ماده خشک تامین کرد و در نتیجه یک دوره “تعادل انرژی منفی” (“شکاف انرژی”) ایجاد می‌شود و از دست دادن وضعیت بدن (از شیره جان خود ) (شکل ۱). از این رو، مکمل های چربی اغلب در این مرحله به رژیم غذایی اضافه می شوند تا تراکم انرژی و انرژی در هروعده را افزایش دهند.

با این حال، پاسخ به مکمل های چربی را می توان در طول دوره شیردهی به دست آورد نتایج آزمایشات نشان می‌دهد که گاوهایی که در طول یک دوره تغذیه ۲۰۰ روزه، زمانی که چربی محافظت شده از شکمبه نیکو رشد پایا در ۲۵۰ گرم در روز استفاده کرده‌اند تولید شیر بالاتری دارند.

همچنین باید به نوع مکمل چربی ارائه شده توجه شود، زیرا انواع مختلف مکمل ها برای برآوردن نیازهای مختلف هدف قرار می گیرند (به بخش “محصولات ” سایت کیمیا رشد صنعت البرز در زمینه مکمل‌های پودر چربی مراجعه کنید).

چربی یکی از مواد مغذی ضروری در رژیم‌های غذایی است و همانند سایر مواد مغذی نظیر پروتئین، فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها باید در یک جیره متعادل باشد تا تولید بهینه تضمین شود.
مواد تشکیل دهنده خوراک پایه برخی از چربی مورد نیاز حیوان را تامین می کنند، اما گنجاندن مکمل های چربی اغلب ضروری است. افزایش غلظت چربی رژیم غذایی برای لبنیات و سایر دام ها مزایای زیادی دارد که دلایل عمده آن عبارتند از:
افزایش عرضه انرژی
افزایش تولید شیر
بهبود باروری
اسیدوز کاهش یافته – انرژی بدون اسید
بهبود عملکرد شکمبه
فرمولاسیون جیره های متعادل تر
بهبود سلامت حیوانات
راندمان خوراک بهبود یافته – خروجی بیشتر در واحد مصرف خوراک
کاهش انتشارات محیطی – متان کمتر
این مزایا منعکس کننده ویژگی های منحصر به فرد چربی ها هم به عنوان منابع انرژی و هم از طریق سایر عوامل غیر مرتبط با تامین انرژی است. مهم است که به یاد داشته باشید که اسیدهای چرب منفرد عملکردهای متابولیکی متفاوتی دارند که به تعیین تأثیر آنها بر تولید حیوان کمک می کند.

پروفایل اسیدهای چرب ترکیبات خوراک-نیکو رشد پایا

در شکل ۱ مشخصات اسیدهای چرب ترکیبات رایج خوراک دام و طیور به تفکیک اسیدهای چرب اشباع و غیراشباع مشخص شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است به عنوان مثال میزان اسید چرب غیر اشباع گندم در حدود ۱۸ درصد و شامل اسید پالمیتیک می‌باشد همچنین بذر کتان بیشترین میزان امگا سه را دارد. روغن پالم هم در حدود ۴۸ درصد پالمیتیک اسید دارد. جدول بالا اطلاعات مفیدی در رابطه با بالانس انرژی و همچنین اسیدهای چرب ضروری جیره به کارشناسان این حوزه می دهد.