معاون بازرگانی داخلی. شرکت پشتیبانی امور دام کشور. از توزیع گوشت مرغ منجمد بدون هیچ محدودیتی در بازار خبر داد. و گفت. ذخایر گوشت مرغ کشور از شرایط. مطلوبی برخوردار است.
 
محمد جعفری. با بیان اینکه وضعیت گوشت مرغ. به نرخ مصوب رسیده است. افزود. با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار. شرکت پشتیبانی امور دام. از ۱۰ شهریور ماه به منظور. تنظیم بازار این محصول ورود کرده. به طوری که اکنون قیمت گوشت مرغ. در بازار به قیمت مصوب نزدیک شده است.
 
معاون بازرگانی داخلی. شرکت پشتیبانی امور دام کشور اضافه کرد. پیش از این شرکت مازاد گوشت مرغ. کشور را برای حمایت از تولیدکنندگان. داخلی خریداری کرده بود. بنابراین ذخایر ما مطلوب است. و هیچ کمبودی در این خصوص نداریم. و هر زمان که بازار نیاز داشته باشد. ورود می‌کنیم.

به گفته وی.

طبق مصوبه دولت قیمت. هر کیلوگرم مرغ زنده ۴۰ هزارتومان. و قیمت برای مصرف کننده. ۵۹ هزارو ۸۰۰ تومان تعیین شده بود. که اکنون نیز به طور مجدد. با ورود شرکت پشتیبانی. امور دام این رقم به نرخ. مصوب نزدیک شده است.
 
وی اظهار کرد. درحال حاضر توزیع مرغ منجمد. بدون هیچ محدودیتی در تهران. و سایر استان‌های. کشور انجام می‌شود. که البته این فرایند. در صورت درخواست. کار گروه تنظیم بازار استان‌ها. برحسب نیازشان صورت می‌گیرد.
 
جعفری تصریح کرد. بر اساس معرفی نامه. کار گروه تنظیم بازار. استان‌ها هر کیلوگرم مرغ منجمد. درب سردخانه‌های شرکت. پشتیبانی امور دام استان‌ها. با قیمت ۴۵ هزارتومان در اختیار. مباشرین قرار می‌گیرد. و در تهران با قیمت ۴۸ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد. البته کار گروه‌های تنظیم بازار استانی. خود تعیین کننده نرخ مرغ منجمد. در استان‌ها هستند.

معاون بازرگانی. داخلی شرکت پشتیبانی امور دام کشور افزود.

به طور حتم شرکت با توزیع خود. تا زمان تنظیم بازار گوشت مرغ حضور می‌یابد. اما تلاش داریم آسیبی به تولیدکنندگان. داخلی وارد نشود.
 
وی با بیان اینکه. وضعیت بازار گوشت مرغ اکنون. به شرایط نرمال نزدیک شده است. گفت. به نظر می‌رسد. نیاز چندانی به دخالت شرکت نباشد. اما تا زمان متعادل شدن. قیمت‌ها در بازار حضور خواهیم داشت.
 
بر اساس آمارهای موجود. اکنون سالانه بین ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون تن. گوشت مرغ در کشور تولید. و به بازار عرضه می‌شود.
 
منبع: .itpnews 
 
رشد ۱۲۵ درصدی واردات نهاده های دامی از مسیر ریلی گلستان

محسن اعتماد اظهار کرد: نهاده‌های دامی یکی از کالاهای استراتژیک کشور بوده که از بندر امام وارد کشور می‌شود و در استان‌های مختلف از جمله گلستان توزیع می‌شود.

مدیرکل راه‌آهن شمال شرق ۲ افزود: با توجه به اینکه این کالا بسیار مورد نیاز استان است و با توجه به محدودیت های حمل و نقل جاده‌ای، بخشی از این کالا توسط ریل به گلستان حمل می شود.

وی بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۶۵ هزار تن بار از انواع ذرت، دانه های روغنی، نباتی، کنجاله و جو از طریق راه آهن وارد گلستان شده که در مقایسه با سال قبل ۱۲۵ درصد افزایش داشته است.

طبق گفته اعتماد در سال گذشته ۲۹ هزار تن نهاده‌های دامی از طریق ریل وارد استان شده بود.

مدیرکل راه‌آهن شمال شرق ۲ اضافه کرد: همچنین از ابتدای سال تاکنون ۲۸ هزار تن گندم از طریق راه آهن به استان‌های دیگر صادر شده که در مقایسه با سال گذشته ۶۴ درصد افزایش را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه بخشی از نیاز استان از طریق ریل مرتفع می شود، ادامه داد: در تمام این ایام که محدودیت های کرونایی وجود داشت همکاران ما با جدیت پای کار بوده تا ورود کالاهای استراتژیک با مشکل روبرو نشود.

منبع: خبرگزاری مهر

گرانی گوشت گوساله

حدود چند هفته ای می‌شود که قیمت گوشت گوساله افزایش یافته و از حدود ۱۴۰ هزار تومان در تیرماه به حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار تومان در مردادماه رسیده است. افزایش قیمتی که فعالان عرصه دامپروری علت آن را افزایش هزینه‌های تولید و حضور دلالان در بازار می‌دانند.

احمد مقدسی، در این باره اظهار کرد: هر کیلو گوساله زنده به طور میانگین در بازار با قیمت ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود،  در حالی که قیمت تمام شده دام برای تولید کننده حدود ۷۵ هزار تومان است.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده برای تولیدکننده بالا رفته زیرا هزینه‌های تولید هم بالا است. از طرفی به بخش پرواربندی نهاده دولتی تعلق نمی‌گیرد و همه آنها از بازار آزاد نهاده‌های مورد نیاز خود را تهیه می کنند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران اضافه کرد: ۶۰ درصد خوراک گاو یونجه، کاه و ذرت و علوفه‌ای است که همه این اقلام از ابتدای سال ۲۰۰ تا ۵۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و سوال اینجاست که دامدار باید با این افزایش قیمت‌ها چه کند؟

وی در پایان گفت: یک ماه گذشته قیمت گوساله زنده حدود ۴۰ هزار تومان بود که در حال حاضر به ۵۷ تا ۶۰ هزارتومان رسیده است. بدیهی است که این افزایش قیمت در بازار نیز اثرات خود را بگذارد.

فرهاد اکبری- رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری دامداران ایران نیز در پاسخ به این سوال که چرا قیمت گوشت گوساله افزایش حدود ۲۰ هزارتومانی در بازار داشته است، گفت:  هر کیلو دام زنده در بازار با قیمت ۵۲ تا ۵۵ هزارتومان خرید و فروش می شود که طبیعتا بایستی گوشت با قیمت ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد اما اینکه گوشت با قیمت های بالا به دست مصرف کننده می رسد به دلیل حضور دلالان و واسطه ها در بازار است.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در دام زنده نداریم، افزود: هزینه‌های تولید بالا رفته است. ولی این افزایش هزینه‌ها یعنی اینکه بایستی دامدار دامش را گرانتر بفروشد که اینگونه نیست. این دلال‌ها و واسطه‌ها هستند که بر بازار تسلط داشته و  قیمت ها را افزایش می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۴ راهکار بخش خصوصی برای حل چالش بازار نهاده های دامی

مجید موافق قدیری، رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان درباره راهکار حل چالش بازار نهاده‌های دامی، اولین قدم را حذف سیاست ارز ترجیحی دانست و گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی باید حذف شود و این یارانه در اختیار حداقل ۵ دهک اول کم درآمد جامعه قرار بگیرد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران تصریح کرد: باید دید در متمم بودجه که توسط دولت به مجلس ارائه می‌شود، آیا سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تا آخر سال ادامه خواهد یافت یا رأی به حذف آن داده می‌شود.

وی اضافه کرد: از دیگر راهکارها این است که دولت حداقل به مدت دو ماه، دو برابر نیاز بازار نهاده عرضه کند تا عطش بالای بازار در این خصوص گرفته شود، به عنوان مثال نیاز روزانه کشور به انواع نهاده‌های دامی حدود ۴۴ هزار تن می‌باشد که بدون وقفه و به مدت دو ماه روزانه حداقل ۱۰۰ هزار تن انواع نهاده دامی به بازار مصرف تزریق شود تا نگرانی و عطش بازار کاسته شود و تولیدکنندگان خوراک دام و محصولات پروتئینی نسبت به انبار طولانی مدت نهاده و خواب سرمایه اقدام نکنند و تولیدکننده اطمینان داشته باشد که در خصوص سیر کردن شکم دام حداقل ۴ تا ۵ ماه مشکلی نخواهد داشت.

از برنامه واردات و تأمین نهاده‌های دامی عقب هستیم

قدیری برنامه‌ریزی دقیق‌تر و یک صدا شدن سازمان‌های متولی تجارت کشور برای واردات نهاده‌های دامی و در اولویت قرار گرفتن تأمین ارز این محصولات را از جمله دیگر راهکارها برای افزایش انگیزه تجارت و کسب و کار در زنجیره تأمین محصولات پروتئینی اعلام کرد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: سود بازرگانی نهاده‌های دامی و مواد افزودنی خوراک دام و تمام پول‌هایی که در قالب عوارض دولتی گرفته می‌شود از جمله استاندارد و دامپزشکی، باید حداقل به مدت یکسال حذف شود تا بتوان افزایش قیمت نهاده‌ها بعد از حذف ارز ترجیحی را راحت‌تر مدیریت کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه امسال به واردات حداقل شانزده میلیون تن انواع نهاده دامی جو، ذرت و کنجاله سویا به کشور نیاز داریم؛ گفت: بر اساس آمار تاکنون حدود ۶ و نیم میلیون تن از این مقدار واردات انجام شده و تا آخر سال باید حداقل ۱۰ میلیون تن دیگر وارد کنیم که مقداری از برنامه واردات عقب هستیم و هر چه به سوی فصل سرما نزدیک می‌شویم، تأمین نهاده‌ها دشوارتر و قیمت آنها نیز گران‌تر می‌شود.

امسال ۱۳ میلیارد دلار صرف واردات نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی می‌شود

به گفته این فعال بخش خصوصی کشور ما در شرایط عادی سالانه به حدود ۲۱ میلیون تن انواع نهاده‌های دامی در قالب ۱۰ میلیون تن ذرت، ۴.۵ میلیون تن کنجاله سویا و ۶.۵ میلیون تن جو نیاز دارد.

قدیری با بیان اینکه قرار بود امسال حدود ۱۰ میلیارد دلار ارز صرف واردات نهاده‌های دامی به کشور شود، افزود: امسال به دلیل شرایط خشکسالی و گران شدن قیمت‌های جهانی و حمل و نقل و… باید حدود ۱۳ میلیارد دلار صرف واردات نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی کنیم که ۳ میلیارد دلار بیشتر از بودجه مصوب مجلس است. ضمن اینکه ما نمی‌دانیم در متمم بودجه امسال که تا چند روز آینده توسط دولت به مجلس ارائه خواهد شد چه تصمیمی در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی اتخاذ خواهد شد.

وی تاکید کرد: علاوه بر اینکه امسال با توجه به شرایط خشکسالی و کمبود علوفه باید برای واردات یک میلیون تن یونجه برنامه‌ریزی و اقدام شود و تقریباً ۶۰۰ میلیون دلار نیز باید گندم وارد کنیم که متأسفانه از برنامه خرید و تأمین به موقع عقب هستیم و این خبر خوبی برای تولیدکنندگان و سیاست‌گذاران اقتصادی نیست.

منبع: خبرگزاری مهر

تردد دام داخل استان

استاندار کردستان گفت: تردد دام داخل استان و کشور قاچاق نیست و هیچکس حق توقیف آن را ندارد.

بهمن مرادنیا در سومین جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، در خصوص گزارش مدیرکل تعزیرات مبنی بر تلف شدن ۱۵ راس دام سبک توقیف شده، اظهار داشت: کردستان یک استان دامداری است و جابجایی دام در داخل استان و  حمل آن به استان های دیگر کشور، قاچاق نیست.

وی با یادآوری مصوبه جلسات قبل در خصوص قاچاق نبودن دام در ترددهای داخل استانی، تصریح کرد: قوانین و دستورالعمل ها قابل احترام و لازم الاجراست اما برخی رفتارهای بیرحمانه صورت می گیرد که موجب آزار مردم می شود.

مرادنیا با اذعان به اینکه، بارها گفته شده اگر دام به سمت خارج از کشور رفت توقیف کنید اما جابجایی آن در داخل استان و کشور قاچاق نیست، متذکر شد: کشاورزان امسال محصول نداشتند اگر دام های آنها هم توقیف و تلف شوند پس چگونه زندگی کنند. ‌

در این جلسه همچنین مشکلات مرز رسمی باشماق بررسی شد که استاندار در این خصوص اظهار داشت: بخش عمده مشکلات مرز باشماق به ساماندهی این مرز بازمی گردد.

مرادنیا با اشاره به اهمیت این مرز برای کشور، خاطرنشان کرد: این پروژه نباید طولانی شود و اگر می خواهیم از فرصت ها استفاده کنیم باید شعار و عمل را به هم نزدیک کنیم.

وی بر ضرورت مجهز شدن تیرپارک های مرز باشماق به تجهیزات آتشنشانی تاکید کرد و گفت: در مقابل برخی تهدیدها به راحتی عبور می کنیم اما این تهدیدها جبران ناپذیر است و جان و مال مردم و حیثیت استان را تهدید می کند.

مرادنیا در خصوص موضوع کشف قاچاق از سوی پست استان متذکر شد: مدیر باید تصمیم گیرنده باشد و اگر خلافی صورت گرفته سریع گزارش و جلوی تخلفات گرفته شود تا مردم امنیت و آرامش را در خدمات پست شاهد باشند.

استاندار کردستان در پایان خاطرنشان کرد: اگر وظیفه ای بر عهده داریم باید آنرا به درستی انجام دهیم؛ اما گاهی با تعلل یا تاخیر کار را انجام می دهیم، باید تسریع کنیم شاید در مورد کسی اشتباه شده باشد و شخص از اتهام قاچاق تبرئه شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا