کشتار بیش از ۸۷ راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه های استان مرکزی

ایسنا/مرکزی رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی. و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: در چهار ماهه سال جاری. در کشتارگاه های استان ۸۷ هزار و ۴۵ راس. دام سبک و سنگین کشتار شد.

سیروس سلمان نژاد. در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد. کشتارگاه‌ها یکی از واحدهای مهم. تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی هستند. و درخصوص بسیاری از بیماری‌های دام مانند بیماری‌های انگلی و واگیردار که فاقد علائم بالینی است. از طریق بازرسین دامپزشکی مستقر در کشتارگاه. بررسی لازم انجام می گیرد. و در صورت شناسایی بیماری. لاشه‌های آلوده از چرخه. مصرف انسانی خارج می شود.

وی ادامه داد. تمام کشتارگاه های دام استان. دارای پیس سردکن هستند. و لاشه‌ها به منظور سالم سازی بیماری‌ها. به مدت ۲۴ ساعت در آن نگهداری می شود.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت. عمومی و مواد غذایی اداره. کل دامپزشکی استان مرکزی. با بیان اینکه بازرسی ‌های بهداشتی و نظارتی. در تمامی کشتارگاه‌ها در حال انجام است. تصریح کرد. مردم نیز باید از خرید هر نوع. گوشت قرمز که فاقد مهر دامپزشکی. و برچسب نشانه گذاری است. جدا خودداری کنند.

وی گفت. در چهار ماهه نخست سال جاری. در کشتارگاه‌های دام ۸۷ هزار و ۴۵ رأس. دام سبک و سنگین کشتار شد. که ۳ هزار و ۷۹۰ تن گوشت. استحصالی و ۲۸۵ راس دام به دلیل بیماری. انگلی و ضایعات مرضی از چرخه. مصرف خارج شدند.

به گفته رئیس  اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی

در چهار ماهه نخست سال جاری کشتارگاه‌های طیور ۸ میلیون و ۷۷۵ هزار قطعه طیور کشتار شده است و گوشت استحصالی آنها ۱۸ هزار و ۲۲ تن بوده و ۱۳۵ هزار و ۸۲۸ قطعه مرغ نیز از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

سلمان نژاد به ۳۳ هزار و  ۵۷۹ مورد بازدید صورت گرفته از مراکز تولید، نگهداری و عرضه فراورده های خام دامی و ۳۷۶ مورد نمونه برداری از فرآورده های خام دامی اشاره کرد و افزود: ۵۶ هزار و ۲۸۲ کیلوگرم فرآورده غیر بهداشتی در این واحدها شناسایی، ضبط و معدوم شده و ۹۰ واحد متخلف به مراجع قضائی معرفی شده است. مردم  می‌توانند در صورت نیاز در این حوزه با شماره تلفن ۱۵۱۲ (سامانه اطلاع‌رسانی و پاسخگویی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی) و یا شماره تلفن اداره دامپزشکی شهرستان تماس حاصل کنند.

منبع: ایسنا

گوشت گرم

زنجان – ایرنا – مدیر کل دامپزشکی استان زنجان گفت. از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۴۳۴ هزار کیلوگرم گوشت  گرم دام سبک و سنگین وارد بازار مصرف این استان شد.

محمدباقر حاج کاظمی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود  مهمترین سیاست دامپزشکی حفظ و ارتقای سلامت عمومی و بهداشتی همه مردم در سطح جامعه است.

به گفته وی  هر یک از کشتارگاه های استان زنجان دارای یک دامپزشک  و یک کاردان دامپزشک از بخش خصوصی، یک ناظر شرعی و یک.  دامپزشک از بخش دولتی در مراحل قبل از کشتار . حین کشتار و بعد از کشتار دام های سبک و سنگین نظارت ویژه ای دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت. از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۷ هزارو ۳۰۶ راس دام. سبک و سنگین در کشتارگاه های این استان ذبح شد.

حاج کاظمی یادآوری کرد:

بیشترین دام ذبح شده به ترتیب. مربوط به گوسفند و بره با ۱۱ هزار ۵۶۹ راس. گاو و گوساله با پنج هزار و ۳۴۷ راس. بز و بزغاله با ۳۹۰ راس بوده است.

وی ادامه داد. شهروندان در استفاده از فراوده‌های. خام دامی اطمینان خاطر داشته باشند. چرا که کشتاردام و طیور با نظارت ناظران و ذابحان شرعی انجام می شود. و دامپزشکی استان زنجان هم. نظارتی مستقیم بر کشتارها دارد.

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان گفت. به منظور جلوگیری از به خطر افتادن سلامت جامعه. از طریق کشتار غیر مجاز دام. بازرسان بهداشتی دامپزشکی استان زنجان به. صورت مداوم نسبت به بازرسی از مراکز عرضه فرآورده. خام دامی فعالیت دارند.
حاج کاظمی تاکید کرد. در صورت مشاهده هر گونه موارد غیر بهداشتی. از فرآورده های خام دامی بدون هیچ اغماضی نسبت به تشکیل پرونده. و معرفی متخلفان بهداشتی به مراجع قضایی. طبق ضوابط بهداشتی اقدام می شود.
وی از شهروندان خواست. هنگام خرید گوشت دقت کنند که لاشه. دام کشتاری در محل قصابی ها دارای برچسب مشخصات تولید و مهر بازرسی بهداشتی دامپزشکی باشد.
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان گفت: شهروندان برای حفظ سلامت و بهداشت عمومی در صورت مشاهده هر گونه موارد تخلف بهداشتی فرآورده های خام دامی اعم از گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر خام و عسل موارد تخلف را با سامانه ۱۵۱۲ با دامپزشکی این شهرستان در میان بگذارند.
به گزارش ایرنا، بروسلوز، هاری، سیاه زخم، تب کریمه کنگو، سل و کیست هیداتید جزو بیماری های مشترک بین انسان و دام است که بیشتر از دام به انسان سرایت می کند و کشتار غیرمجاز دام های سبک و سنگین و خارج از نظارت ناظران بهداشتی یکی از راه های انتقال این بیماری به انسان است.

منبع : ایرنا

همدان1401

هفدهمین نمایشگاه. بین المللی صنعت مرغداری . دامپروری و شیلات همدان. از 4 الی 5 مرداد ماه 1401. از روز سه شنبه تا جمعه. به مدت 4  روز. از ساعت 16 الی 22. در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی. همدان پذیرای حضور علاقه مندان و دوستداران. این صنعت می باشد .برگزار کننده این نمایشگاه نیز شرکت مدیریت. پروژه های نمایشگاهی می باشد .

هدف از برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت مرغداری , دامپروری و شیلات همدان

از مهم ترین اهداف برگزاری. هفدهمین نمایشگاه بین المللی مرغداری . دامپروری و شیلات همدان علاوه بر بی نیازی. از واردات محصولات کشاورزی. و دامپروری و شیلات . ترویج استفاده از محصولات ارائه شده , آشنایی با روش های نوین کاشت , داشت و برداشت , رسیدن به خود کفایی در ساخت ماشین آلات و ابزار رسیدن به این هدف بوده که جدید ترین و به روز ترین تولیدات در این حوزه و در این دوره به نمایش گذاشته شود این رویداد موجب ایجاد فضایی رقابتی بین مشارکت کنندگان شده و تولیدکنندگان داخلی را نیز به این امر ترغیب می کند تا علاوه بر حفظ سنت ها و فرهنگ بومی پا به پای تکنولوژی روز دنیا گام برداشته و کیفیت محصولات خود را به بالاترین سطح برسانند .

غرفه های نمایشگاه بین المللی صنعت مرغداری , دامپروری و شیلات همدان

غرفه های اختصاص داده شده به این نمایشگاه شامل 30 غرفه های مکانیزاسیون و ادوات کشاورزی , 4 غرفه برای نهاده های بخش کشاورزی , 3 غرفه برای  سیستم های نوین آبیاری , 5 غرفه برای دام و طیور بوده و مابقی در زمینه های دیگر می باشد .

منبع: شهاب گیفت

پرداخت مطالبات مرغداران و ضرورت آنالیز قیمت مرغ

بیرجند. سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری. خراسان جنوبی خواستار پرداخت مطالبات مرغداران شد. و گفت. همچنین باید آنالیز قیمتی توسط متولیان. انجام و قیمت نهایی به مرغداران اعلام شود.

به گزارش خبرنگار مهر.

جواد اشرفی شنبه شب در نشست. بررسی وضعیت صنعت طیور خراسان. جنوبی با اشاره به وضعیت تولید و عرضه مرغ در استان بیان کرد. با توجه به شرایط فعلی بازار باید. تولیدکنندگان نسبت به افزایش بهره‌وری اقدام کنند.

وی با بیان اینکه. هدف ایجاد تعادل بین قیمت مصرف کننده. و تولیدکننده است. اظهار کرد. نباید اجازه داد مرغ روی دست تولیدکننده. در خراسان جنوبی بماند.

اشرفی با اشاره به مشکلات صنعت طیور. به ویژه مرغداری‌ها بیان کرد. بعد از اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها صنعت دام و طیور تا حدودی تحت تأثیر قرار گرفت و برخی از فعالان این صنعت دچار مشکل شدند.

بنا به گفته سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی، در حال حاضر یکی از مشکلات شرکت پشتیبانی امور دام کمبود سردخانه برای ذخیره‌سازی مرغ است.

وی ادامه داد: مقرر شده تا ۲۴ ساعت آینده نسبت به تأمین ژنراتور برق یک سردخانه اقدام و شرکت مربوطه مرغ مازاد را خریداری و ذخیره‌سازی کند.

اشرفی با بیان اینکه مشکلات صنعت طیور استان با همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌های متولی حل می‌شود، گفت: در حال حاضر بخش اعظمی از مرغ تولیدی استان که مازاد بر نیاز است به استان‌های مجاور از جمله سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و سایر ارسال می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به تغییر قیمت‌ها، شرکت پشتیبانی امور دام مکلف به خرید مرغ مازاد بر مصرف استان شده است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی

ادامه داد: کشتارگاه‌ها هم می‌توانند به صورت مستقیم مرغ را از مرغداری‌ها خریداری و گوشت یا مرغ زنده را در اختیار استان‌های دیگر قرار دهند.

اشرفی با اشاره به تأخیر در پرداخت بدهی مرغداری‌های استان، بیان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام استان در راستای پرداخت مطالبات مرغداران پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

وی گفت. همچنین در حداقل زمان ممکن. باید آنالیز قیمتی توسط سازمان جهاد کشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مربوطه انجام و قیمت نهایی به مرغداران اعلام شود.

منبع: خبرگزاری مهر

تسریع در خرید تضمینی مرغ، گوشت و تخم مرغ از هفته آینده

ایسنا/مرکزی وزیر جهادکشاورزی گفت. خرید تضمینی در بخش مرغ. و تخم مرغ و گوشت قرمز. از هفته آینده با سرعت بیشتری استمرار پیدا خواهد کرد.

همچنین در حوزه صادرات دام. ستاد تنظیم بازار مصوبه ای داشته. که از ابتدای هفته آینده اقدامات لازم جهت. صادرات مازاد دام انجام خواهد شد.

سیدجواد ساداتی نژاد. روز جمعه ۳۱ تیرماه در جریان سفر هیات دولت. به استان مرکزی در شهرستان دلیجان. در جمع خبرنگاران اظهار کرد. در سفر رییس جمهور به استان مرکزی. به نمایندگی از رئیس جمهور. در شهرستان دلیجان حضور پیدا کردیم.

وی افزود. مطالبات و مسائل شهرستان توسط نماینده شهرستان. و فرماندار مطرح شد. که در شورای اداری با حضور رئیس جمهور جمع بندی خواهد شد.

وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد. در حوزه کشاورزی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار. از سفر هیات دولت در حوزه های گیاهان دارویی. آبیاری نوین. مرمت قنوات و استخرهای ذخیره. و حمایت ازعشایر در استان و … در نظر گرفته شده. تا مجموع این منابع بتواند. در حوزه زیرساخت های شهرک های. کشاورزی تحولی ایجاد کند.

وی ادامه داد. تا ۲۸ تیرماه مطالبات گندمکاران. در استان مرکزی پرداخت شده. و در هفته آینده پرداخت در استان های مختلف ادامه خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی. در خصوص حمایت از حوزه دامپروری و دام و طیور گفت. با دستور رئیس جمهور و معاون اول و در پی جلسه ای که با تشکل های حوزه صنعت دام و طیور انجام شد. خرید تضمینی در بخش مرغ و تخم مرغ و گوشت قرمز از هفته آینده با سرعت بیشتری استمرار پیدا خواهد کرد. همچنین در حوزه صادرات دام ستاد تنظیم بازار مصوبه ای داشته. که از ابتدای هفته آینده اقدامات لازم جهت. صادرات مازاد دام انجام خواهد شد.

ساداتی نژاد افزود. تلاش دولت بر این است. که بتواند حوزه تولید را در صنعت غذا به خصوص دام و طیور مورد حمایت قرار دهد. و این کار با کمک تشکل ها استمرار خواهد یافت.

منبع: ایسنا