مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار. بین الملل معاونت علمی و فناوری. ریاست جمهوری از تعریف پروژه های. مشترک فناورانه بین دو کشور. ایران و ازبکستان خبر داد.

روح الله استیری. در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ازبکستانی‌ها. در حوزه کشاورزی، کشور توسعه یافته‌ای هستند. گفت: علاوه بر همکاری و تعاملات. بر مبنای صادرات محصولات فناورانه. ایرانی به ازبکستان، درصدد. انجام تحقیقات مشترک برای. تولید مشترک نیز هستند.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:

فراخوانی انجام شده. که به واسطه آن محصول جدید مورد نیاز. دو کشور به تولید برسد.

استیری ادامه داد: موضوعات این همکاری مشترک مشخص شده. و در دست بررسی است. تا بر مبنای آن پروژه‌های تحقیقاتی شکل بگیرد. ماحصل این تحقیقات مشترک محصولات مشترکی خواهد بود. که در دو کشور به مصرف خواهند رسید.

وی گفت: ازبکستانی‌ها پیگیر تعاملات فناورانه دو کشور هستند. و ما نیز درصدد هستیم. که بهترین دستاوردها را مبنای همکاری قرار دهیم.

مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت. اکنون در مرحله‌ای هستیم. که باید طرح‌های توجیهی تعریف شود. و اگر شرایط بودجه‌ای مهیا باشد. این پروژه‌ها پیش می‌روند. قرار است این طرح‌ها و پروژه‌ها با حمایت. دو دولت پیش برود.

وی با اشاره به حوزه‌های تعامل بین دو کشور گفت: خوراک دام و طیور آبزیان، پمپ آب برای آبیاری شهری و مزارع، تولید آنزیم صنایع دام و صنعت شیمیایی، ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی، مکمل‌های دامی، تولید مشترک و انتقال تکنولوژی، صادرات دانش فنی جهت تأسیس آزمایش مدرن آنالیز آب و خاک، صادرات دانش فنی جهت ایجاد کارخانه تولید عناصر خاک، ترویج آموزش به کشاورزان ازبکی، کود زیستی، کشاورزی و افت کش‌ها از محورهای همکاری دو کشور محسوب می‌شوند.

استیری یادآور شد: صادرات باتری آسانسور و خودرو و بازیافت باتری خودرو، صادرات محصولات کشاورزی، اینترنت اشیا، صادرات داروهای گیاهی (ویتامین‌ها و …)، صادرات محصولات دارویی (پوستی)، پهپاد بذرپاش کشاورزی و مانیتورینگ، ماشین آلات آزمایشگاهی آرد و نان، انتقال دانش فنی کشت بافت گیاهان دارویی، مواد ضدعفونی کننده و شوینده، فراورده پروبیوتیک هم از محورهای همکاری دو کشور محسوب می‌شوند.

منبع: مهرنیوز

آبادان – ایرنا – رئیس اداره دامپزشکی شادگان. با بیان اینکه طرح واکسیناسیون رایگان. طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در این شهرستان آغاز شده است. گفت. در این طرح ۷۵ هزار قطعه طیور بومی در شادگان. علیه بیماری نیوکاسل واکسینه می شوند.

به گزارش ایرنا حسین هاشمی. سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت. این طرح در راستای افزایش سطح ایمنی طیور بومی. قطع زنجیره انتقال ویروس به طیور صنعتی. همچنین حفظ جمعیت طیور بومی. و اشتغال پایدار در روستاها  اجرا می شود.

وی زمان اجرای این طرح را. سه هفته اعلام کرد. و ادامه داد: واکسن نیوکاسل مورد استفاده. در طرح سراسری طیور بومی در برابر گرما مقاوم بوده. و به صورت خوراکی به طیور داده می‌شود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شادگان با بیان اینکه نیوکاسل یکی از بیماری‌های ویروسی مسری طیور است که با سرعت بالا منتشر می‌شود گفت: با توجه به اینکه این بیماری درمان قطعی ندارد و در صورت شیوع باعث خسارت جبران ناپذیری به طیور صنعتی و بومی می شود ، لذا تنها راه مقابله با این بیماری رعایت اصول بهداشتی و ایجاد امنیت زیستی با واکسیناسیون است.

هاشمی در پایان اجرای موفق این طرح را نیازمند همکاری روستائیان و عشایر با گروه‌های دامپزشکی دانست و از مردم شهرستان شادگان خواست با این گروهها همکاری لازم را داشته باشند.

بیماری نیوکاسل یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که بیشتر گونه های پرندگان خانگی و وحشی را تحت تاثیر قرار می دهد.

مرغ های خانگی، بوقلمون ، کبوتر و طوطی بیشترین حساسیت را در برابر این بیماری دارند. در حالیکه اردک ها، غازها، قرقاول ها و مرغ دریایی به صورت خفیف به این بیماری مبتلا می شوند.

این بیماری می تواند منجر به علائم بالینی همچون مشکلات تنفسی، گوارشی و نقص عصبی شود.

شهرستان شادگان یکی از مراکز کشاورزی و دامپروری در جنوب خوزستان است.

منبع: ایرنا

ایسنا/تهران معاون استاندار. تهران گفت: در شهرستان ورامین. حدود ۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم. و ۸۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم. در حوزه دام و طیور اشتغال دارند. که این آمار بیانگر اهمیت بالای این حوزه است. و وظیفه مسئولان را در رفع مشکلات. دامداران دوچندان می کند.

جلسه بررسی مشکلات حوزه دامپزشکی. دام و طیور شهرستان ورامین صبح امروز. سه‌شنبه ۲۹ شهریور ماه به ریاست مجید درویشی. معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه‌ شهرستان ورامین. و با حضور محمدیان مدیر کل دامپزشکی استان تهران. سلامتی رییس نظام دامپزشکی استان تهران. فخاری معاونت سیاسی و امنیتی فرمانداری. فیروزی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری. ویژه و اصغری رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ورامین. در فرمانداری ویژه ورامین برگزار شد.

مجید درویشی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه ورامین در این جلسه طی سخنانی اظهار کرد:

شهرستان ورامین. قطب کشاورزی و دامپروری استان تهران است. که باید در این مسیر گام‌های موثری. در راستای رفع موانع تولید و مشکلات تولید کنندگان برداریم. تا تولید کنندگان بدون دغدغه‌ای. به امر مهم تولید بپردازند.

وی خاطر نشان کرد. یکی از موضوعات مهم پیرامون امر تولید دامداران. فضای استقرار دامداران و بحث حرائم بین. آنها است که نیازمند اصلاح برخی قوانین است. و پیگیری مسئولان را می‌طلبد.

درویشی با اشاره به حل مشکلات دامداران در حوزه دامپزشکی ضمن رعایت اصول و قوانین خاطر نشان کرد: حل مشکلات دامپزشکی تولیدکنندگان حوزه دام و طیور در اولویت اقدامات قرار دارد اما در این راستا باید با رعایت قوانین و مقررات به این امر پرداخت.

معاون استاندار تهران با اشاره اشتغال جمعیت زیادی از مردم شهرستان ورامین در حوزه دام و طیور افزود: در شهرستان ورامین حدود ۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم و ۸۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در حوزه دام و طیور اشتغال دارند که این آمار بیانگر اهمیت بالای این حوزه است و وظیفه مسئولان را در رفع مشکلات دامداران دوچندان می‌کند.

بر اساس این گزارش ؛ در این جلسه مقرر شد در راستای تسهیل انجام امور تولید کنندگان و رفت و آمد آن‌ها، دفتر نمایندگی نظام دامپزشکی استان تهران در شهرستان ورامین ایجاد شود که این اقدام اولین شهرستان در کل کشور است که دفتر نمایندگی نظام دامپزشکی در آن مستقر می ‌شود.

منبع: ایسنا

اصفهان- معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی. سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: ۵ هزار و ۷۳۴ واحد دام و طیور در قالب دامدار کارت و مرغدار کارت تسهیلات حمایتی دریافت کردند.

امید شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: واحدهای تولیدی مرغ گوشتی، مرغ تخم گذار و دامداری‌ها پس از فرآیند حذف ارز ترجیحی، نهاده‌های دام و طیور را با ارز نیمایی تأمین کردند که بار مالی اولیه‌ای برای آنان تحمیل می‌کرد.

وی با بیان اینکه

دولت این کمبود نقدینگی را در قالب تسهیلات دامدار کارت و مرغدار کارت تدبیر و تأمین کرد، افزود: از زمان اجرای طرح تسهیلات حمایتی تا ۲۱ شهریور ماه امسال، ۱۰ هزار و ۶۰۲ واحد تولیدی دام و طیور با اعتباری بالغ بر ۳۹۲ میلیارد ریال به سیستم بانکی از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان برای دریافت دامدار کارت و مرغدار کارت به بانک معرفی شدند.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: از این تعداد تاکنون به پنج هزار و ۷۳۴ واحد تولیدی، نیمه صنعتی، صنعتی و خرد دام و طیور با اعتباری بالغ بر ۱۰۴ میلیارد ریال تسهیلات حمایتی در قالب دامدار کارت و مرغدار کارت پرداخت شده است.

شریفی با اشاره به اینکه هزینه تمام شده تولید در واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ تخم گذار با افزایش سالانه هزینه‌های جاری، بالا می‌رود، خاطرنشان کرد: اتحادیه‌های مرکزی هر کدام از این واحدهای تولیدی و اقتصادی از جمله مرغ تخم گذار و گوشتی با دولت و ستاد تنظیم بازار کشور رایزنی و آنالیزهای خود را درخصوص هزینه‌ها و نرخ محصول اعلام می‌کنند که طی این فرآیند دولت بررسی و در مورد نرخ مصوب مرغ و تخم مرغ تصمیم‌گیری می‌کند.

وی با بیان اینکه تاکنون دولت درمورد تغییر قیمت مصوب مرغ و تخم مرغ تصمیم‌گیری نکرده است، تصریح کرد: همچنان مبنای کار ما و دستگاه‌های نظارتی قیمت مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان برای هر کیلوگرم مرغ است که دولت تعیین کرده است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ابراز داشت:

گزارش‌هایی نیز از بروز تخلفاتی از قبیل گزان‌فروشی در واحدهای خرده فروشی شهر داشتیم که کالا بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود و دستگاه‌های نظارتی ما ورود جدی دارند که مصرف کننده کالا را با نرخ مصوب بخرد زیرا این گران فروشی در حوزه مصرف برای ما پذیرفتنی نیست.

شریفی افزود: خط قرمز دولت، مردم و تسهیل ارزاق عمومی است که باید اتفاق افتد و واحدهای صنعتی باید این مهم را رعایت کنند؛ همچنین اگر دولت در خصوص نرخ‌های مصوب تصمیم گیری کند، توسط ستاد تنظیم بازار کشور اعلام عمومی می‌شود از این رو تاکنون درمورد تغییر قیمت مرغ و تخم مرغ تصمیم گیری نشده است.

وی درخصوص قیمت شیر خام و لبنیات نیز خاطرنشان کرد:

برای چهار قلم شیر، ماست و پنیر از اردیبهشت امسال نرخ مصوب و ثابت تعیین شد و قیمت تمام شده سایر اقلام و فرآورده‌های لبنی نیز به غیر از این چهار قلم کالا در سامانه جامع تجارت بارگذاری و پس از بررسی و تأیید سازمان حمایت از درگاه اینترنتی www.124.ir برای واحدهای تولیدی لبنی اعلام شد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی. سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید. بر اینکه قیمت‌های مصوب دولت. مبنای بازار و دستگاه‌های نظارتی است. از شهروندان خواست هر گونه گرانفروشی. در حوزه آرد و نان. محصولات لبنی و پروتئینی را به سامانه‌های. ۱۳۵ تعزیرات و ۱۲۴ نظارت سازمان صنعت. معدن و تجارت گزارش کنند.

به گزارش مهر. قیمت نهایی چهار قلم شیر، ماست و پنیر. از ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ براساس شیرخام. هرکیلو مبلغ ۱۲,۰۰۰ تومان در گاوداری است. و بر این اساس قیمت شیرنایلونی ۹۰۰ گرمی. ۱/۵% چربی ۱۵۰۰۰۰ ریال. شیر بطری یک لیتری ۱/۵% چربی ۱۸۰۰۰۰ ریال. ماست ۲/۵ کیلویی ۱/۵% چربی ۴۹۵۰۰۰ ریال. پنیر ۴۰۰ گرمی یوآف نسبتاً چرب ۳۷۵,۰۰۰ ریال تعیین شد.

همچنین با تصویب. ستاد تنظیم بازار کشور در اردیبهشت امسال. قیمت مصوب هرشانه تخم مرغ ۳۰ عددی. با وزن ۱.۹ کیلوگرم ۷۶ هزار تومان تعیین شد.

منبع: مهرنیوز

مهاباد – ایرنا – رییس شبکه دامپزشکی اشنویه گفت. از ابتدای امسال تاکنون یک هزار و ۶۵۱. مورد بازرسی از واحدهای عرضه فرآورده‌های خام دامی. این شهرستان انجام و ۲۲۵ کیلوگرم گوشت. و آلایش استحصالی غیر قابل مصرف. هم کشف و معدوم سازی شده است.

رامین علیپور روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود. طی این مدت ۷۳۱ هزار و ۳۷۶ نوبت. سر دام سبک و سنگین در تمامی روستاهای تحت پوشش. علیه بیماری‌های مختلف دامی از جمله. در مقابل بیماری‌های دامی تب برفکی. آبله. شاربن. لمپی اسکین. هاری. بروسلوز و طاعون واکسیناسیون شدند.

رییس شبکه دامپزشکی اشنویه اضافه کرد

فاز جدید واکسیناسیون دام‌ها. علیه بیماری تب برفکی نیز با پوشش. ۱۰۰ درصدی روستاهای شهرستان. به صورت رایگان و با هزینه دولتی آغاز شده است.

علیپور همچنین با اشاره. به جوجه ریزی ۷۵۶ هزار قطعه در واحدهای فعال مرغ گوشتی. این شهرستان در سالجاری گفت. امسال همچنین ۱۶ حواله صادرات آبزیان. به کشورهای همسایه. به تعداد هشت هزار قطعه. از این شهرستان صادر شد. و حواله صادرات ۱۸ هزار و ۹۰۰ راس دام زنده. به خارج استان نیز انجام شد.

وی اظهار کرد. همچنین طی این مدت ۱۴ فقره. پرونده متخلفین در زمینه. عرضه فرآورده‌های. خام دامی و کشتار غیر مجاز تشکیل. و به مراجع قضایی معرفی شده است.

علیپور یادآور شد. در راستای آگاهی بخشی و ترغیب. روستاییان و دامداران منطقه. و همچنین جلوگیری و شیوع بیماری‌های نوپدید. نیز ۶ کلاس ترویجی و آموزشی توسط کارشناسان. این اداره در روستاها و مناطق محروم این شهرستان برگزار شده است.

وی از دامداران منطقه خواست. در طرح واکسیناسیون تب برفکی. دام‌های سبک و سنگین که در حال انجام است. با اکیپ های واکسیناسیون. دولتی و خصوصی همکاری لازم را داشته باشند.

شهرستان اشنویه. در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق و ترکیه واقع شده. و دارای بیش از ۱۸۸ هزار راس دام شامل ۱۸۰ هزار راس دام سبک. و هشت هزار راس دام سنگین است.