بروز بیماریهای مشترک بین انسان و دام با کشتار غیر بهداشتی دام و طیور

یاسوج. سرپرست دامپزشکی شهرستان بویراحمد گفت. کشتارغیر قانونی و غیر بهداشتی. دام و طیور. موجب بروز و شیوع انواع بیماریهای. مشترک بین انسان و دام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر. منوچهر آشتیانی مقدم ظهر سه شنبه. در جمع خبرنگاران افزود. کشتار غیر قانونی و غیر بهداشتی. دام و طیور علاوه بر مخدوش کردن. سیمای شهر و روستا. معضلات بهداشتی به همراه دارد.

وی بیان داشت. با قصابان مناطق بلهزار. مادوان و مهریان این شهرستان. در خصوص رعایت مسائل بهداشتی. و انتقال کشتار دام‌های خود. به کشتارگاه صنعتی دام یاسوج. به عنوان یکی از چهار کشتارگاه صنعتی مطرح کشور. جلسه برگزار و در این راستا. مسائل بهداشتی بررسی شد.

آشتیانی مقدم تصریح کرد

با اینکه شهرستان بویراحمد، چندین سال است که دارای مدرن ترین کشتارگاه صنعتی دام است اما مدت زمان کمی است که شاهد فعالیت عاملان کشتار و عرضه غیرمجاز و غیرقانونی دام در سطح این منطقه هستیم و به رغم وجود آگاهی بخشی به جامعه از طریق صدا و سیما، رسانه‌های محلی و فضای مجازی، متأسفانه شاهد مسائل و مشکلات بهداشتی کشتار غیرمجاز دام در این مناطق هستیم.

وی افزود: در راستای جلوگیری از گسترش این مراکز، کشتارهای منطقه در کشتارگاه تحت نظارت‌های بهداشتی بازرسین شبکه و نظارت‌های شرعی ناظر شرعی انجام و بعد از طی مراحل پیش سرد با ماشین‌های یخچال دار کشتارگاه در محل مراکز عرضه تحویل می‌شود و تعهد محضری در این رابطه از تمامی عرضه کنندگان دریافت شد.

آشتیانی مقدم تصریح کرد: مصرف لاشه‌های حاصل از کشتارهای غیر مجاز که با عناوین گوشت گرم یا گوشت تازه توسط عرضه کنندگان تبلیغ می‌شود، دارای تبعات وخیم بهداشتی بوده و می‌توانند عامل انتقال بیماری‌های وخیم و کشنده ای مانند تب کریمه کنگو، تب مالت، کیست هیداتید، جنون گاوی و دیگر عوامل بیماری زای خطرناک باشند که بدون نظارت‌های لازم بهداشتی و شرعی و بدون طی مراحل پیش سرد، می‌تواند زندگی مصرف کنندگان را به خطر بیاندازد.

منبع: مهرنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *