تاثیر حرارت در از بین بردن سم "آفلاتوکسین"

تاثیر حرارت در از بین بردن سم “آفلاتوکسین”

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمان تاثیر حرارت در از بین بردن سم آفلاتوکسین را بررسی کردند.

مایکوتوکسین‌ها دسته‌ای از مواد سمّی و آلاینده مواد غذایی و یا خوراک دام و طیور هستند که به طور طبیعی توسط انواع خاصی از کپک‌ها تولید می‌شوند. آلودگی موادغذایی به «مایکوتوکسین‌ها»، یک مشکل جهانی محسوب می‌شود و مطابق با آمار سازمان کشاورزی و غذای سازمان ملل متحد حدود ۲۵ درصد محصولات کشاورزی و غذایی جهان توسط این سموم آلوده می‌شوند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، مایکوتوکسین‌ها به ویژه «آفلاتوکسین» از عوامل مؤثر در بروز بیماری‌های ناشی از غذا هستند.

اگرچه پیشگیری موثرترین مداخله است، اما گرم کردن نیز برای غیرفعال سازی آفلاتوکسین در مواد غذایی آلوده مطرح شده است. بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمان در یک مطالعه  اثر حرارت در کاهش آفلاتوکسین را بررسی کردند.

ارزیابی‌های این مطالعه حاکی از این است که اگرچه درجات مختلف دما کاهش آفلاتوکسین در نمونه‌ها را نشان داد؛ اما کاهش قابل توجه در نمونه‌های گرم شده در ۹۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۲۴۰ دقیقه گزارش شد. این یافته‌ها نشان‌دهنده کاهش ۲۳.۷۰ درصدی آفلاتوکسین است. همچنین اختلاف معنی‌داری در تجزیه آفلاتوکسین در شرایط مختلف درمانی وجود داشت. طبق این بررسی‌ها، تخریب آفلاتوکسین وابسته به دما و زمان بود.

پژوهشگران با توجه به نتایج به دست آمده از این مطالعه می‌گویند: زمان و حرارت با کاهش غلظت آفلاتوکسین در ارتباط است؛ با این حال، استفاده از درجه حرارت بالا و مدت زمان طولانی برای کاهش غلظت‌های بالاتر آفلاتوکسین ممکن است منجر به تولید محصولات بی‌کیفیت شود. بنابراین، توصیه می‌شود کمترین دما و زمان اعمال شود تا کیفیت محصول نهایی حفظ شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «استفاده از روش سطح پاسخ برای ارزیابی اثر حرارت در کاهش آفلاتوکسین» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و دکتر مسلم لاری نجفی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان مجری اصلی این طرح تحقیقاتی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *