تسهیل صادرات با حذف تعرفه مرغ

تسهیل در صادرات با حذف تعرفه مرغ، تخم مرغ و جوجه یکروزه

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: اقدامات لازم برای حذف تعرفه صادرات جوجه یک‌روزه، تخم‌مرغ نطفه‌دار و مرغ انجام شده و تعرفه این کالاها به صفر رسیده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسین دماوندی‌نژاد با اشاره به طرح تغییر رویکرد برای انجام فعالیت‌های کشاورزی و صنعت دام و طیور اظهار کرد: مدتی است که این طرح در کشور در حال اجرا است و دو بعد مصرف‌ کننده و تولید کننده را در بر می‌گیرد. در بعد مصرف کننده با برنامه‌ریزی‌هایی که از ۸ ماه پیش صورت گرفته است تولید به سمت بازار هدایت شد و بازار شرایط آرامی را دارد.

وی افزود: در بخش تولید برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته و با توجه به ظرفیت‌هایی که دولت با تخصیص اعتبار در صنعت دام و طیور به وجود آورده است، اجازه نداریم آن را از عرصه بین‌المللی و جهانی دور کنیم، به همین خاطر در حال حاضر در صنعت طیور و گاو شیرده، کشور به مراتب از برخی از کشورهای همسایه جلوتر است و در عرصه صادرات فعال است.

دماوندی‌نژاد با اشاره به نزولی بودن نرخ بهره‌وری، راندمان اقتصادی و شاخص‌های عملکردی به دلیل استفاده از ارز ترجیحی خاطرنشان کرد: برای حذف تعرفه صادرات جوجه یک‌روزه، تخم مرغ نطفه‌دار و مرغ، اقدامات لازم انجام شده و تعرفه این کالاها به صفر رسیده است.

به گفته وی، وزارت جهاد کشاورزی مجوز حذف تعرفه را به انجمن جوجه یک روزه داده است و در جلساتی که قبل از مطرح شدن مسائل اخیر با این انجمن داشتیم، مقرر شد با این مجوز به صادرات اقدام شود.

این مقام مسئول ادامه داد: مطابق آمارها روند افزایشی صادرات جوجه یک روزه در حال انجام است، چند برنامه پشتیبانی برای این بخش در نظر گرفته‌ایم، از جمله گله پشتیبان که تولید جوجه یک روزه را انجام می‌دهد و نهاده مدت‌دار که در اختیار آنها قرار می‌گیرد، تا هزینه آنها را به صفر برسانیم.

دماوندی‌نژاد خاطرنشان کرد: ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه در گردش تولیدکنندگان تخصیص داده شده است و معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان نماینده وزیر جهاد کشاورزی در بانک کشاورزی و نمایندگان سازمان‌های جهاد کشاورزی در شعب بانک کشاورزی در ۳۲ استان مستقر هستند.

وی افزود: این تسهیلات سهل‌الوصول هستند و دستورالعمل‌های مربوطه از طریق وزارت جهاد کشاورزی به بانک کشاورزی ابلاغ شده است  که تولید کنندگان بتوانند به سرعت با این تزریق نقدینگی، نهاده‌های مورد نیاز خود را خریداری کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان عنوان کرد: در صورت مناسب بودن شرایط بازار برای عرضه مرغ توسط تولیدکنندگان، مرغ ۴۵ روزه روانه بازار می‌شود اما در غیر این صورت، دولت آمادگی دارد با نرخ مصوب مرغ را از مرغداران خریداری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *