صنعت دام، طیور و آبزیان توسط دانش‌بنیان‌ها توسعه می یابد

بر اساس اعلام معاونت. علمی و فناوری روز به روز. تعداد شرکتهای دانش بنیان. حوزه دام. طیور و آبزیان افزایش می یابد. و این موضوع به توسعه صنعت. آبزیان کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری. شرکت‌های دانش‌بنیان‌ و خلاق با شناسایی چالش‌ها. و فرصت‌های موجود در حوزه دام. طیور. آبزیان و حشرات. اقدام به توسعه بازار این حوزه. با تولید محصولات ایران‌ ساخت کردند.

حوزه‌های فعالیت شرکت‌های. دانش‌بنیان و خلاق فعال در حوزه‌ی دام. طیور. آبزیان و حشرات شامل. توزیع و فروش. فرآوری. تحصیل و لجستیک. پرورش و تأمین. نهاده‌های ورودی می‌شود.

توزیع و فروش مسائلی. از قبیل عمده‌فروشی. شرکت‌های پخش. فروشندگان مستقل. هایپر مارکت و سوپرمارکت را در برمی‌گیرد. فرآوری شامل تبدیل و بسته‌بندی می‌شود. همچنین دستیابی به محصول. انبارداری و حمل‌و نقل از موضوعات مطرح. در تحصیل و لجستیک است.

پرورش شامل

دام. طیور. آبزیان. حشرات و موارد دیگر. و موضوعات مطرح در تأمین. نهاده‌های ورودی از قبیل خوراک دام. واکسن و دارو. تولید ماشین‌آلات کشاورزی. تولید تجهیزات آزمایشگاهی می‌شود.

آسیب‌پذیری بالای دام. و محصولات دامی در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد. از دست رفتن حجم زیادی از محصولات دامی. و کاهش بهره‌وری به علت عدم اطلاع. از وضعیت و نیازهای هر محصول. و عدم وجود نیروی کار مناسب در فعالیت‌های. مربوط به پرورش و دستیابی به محصولات دامی. طیور. آبزیان و زنبور. از چالش‌ها و فرصت‌های کلیدی حوزه. دام. طیور. آبزیان و حشرات محسوب می‌شود.

محدودیت منابع و زمین. برای تأمین نیاز غذایی جمعیت رو به رشد. و اثرات مخرب زیست‌محیطی فعالیت‌های گسترده‌ی دامداری. افزایش حساسیت افراد جامعه. روی کیفیت و تازگی مواد غذایی. و تمایل آن‌ها به مصرف مواد غذایی ارگانیک و تازه. وجود واسطه‌های متعدد. و عدم دسترسی مستقیم به تأمین‌کنندگان. مصرف‌کنندگان اصلی و تحولات بازار. پیچیدگی مدیریت یکپارچه. و کارآمد فعالیت‌های دامداری. از دیگر موارد مطرح است.

همچنین

حوزه دام. طیور. آبزیان و حشرات با موضوعاتی. از قبیل گران بودن بسیاری از تجهیزات. نوین کشاورزی و به‌صرفه نبودن. تهیه آن برای دامداران خرد. بهره‌وری پایین و عدم همگامی. با پیشرفت‌های فناورانه به دلیل. پایین بودن سطح علمی دامداران. در کشور و حفظ کیفیت محصولات لبنی. پروتئینی و … با رعایت اصول. بسته‌بندی و حمل‌و نقل روبه‌رو است.

شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق می‌توانند با ورود به این حوزه‌ها و بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری چالش‌های موجود را رفع و از فرصت به‌درستی استفاده کنند. در حال حاضر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی به 312 رسیده است که تهران، البرز و اصفهان به ترتیب شهرهایی هستند بیشترین شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه را دارند.

تاکنون شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته اند محصولات متنوع و خوبی تولید کنند، دستیابی به دانش فنی تولید برخی از فرآورده‌های زیستی، طراحی و تولید نرم‌افزار جیره نویسی دام و طیور آبزیان و… از دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان در این عرصه است.

روزبه‌روز به تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به واسطه حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه اضافه می‌شود و این شرکت‌ها با استفاده از فناوری به‌روز می‌توانند به رشد این صنعت در کشور کمک کنند.

منبع: مهرنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.