برخورد جدی با قاچاق جوجه یک روزه در آذربایجان غربی

برخورد جدی با قاچاق جوجه یک روزه در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار مهر، رضا یوسفی رضایی ظهر شنبه در جلسه بررسی مشکلات تولید جوجه یک روزه گوشتی واحدهای تولیدی استان با بیان اینکه نهاده اصلی صنعت طیور جوجه یکروزه است، افزود: هم اکنون ۷۳۶ مرغداری گوشتی با ظرفیت ۱۵ میلیون و ۷۵۰ هزار قطعه مرغ، ۶ کارخانه جوجه کشی با ۹۴ میلیون قطعه ظرفیت تولید، ۱۵ کشتارگاه طیور با ظرفیت ۳۹ هزار ۵۰۰ قطعه کشتار در ساعت، ۲۷ واحد کارخانه خوراک دام و طیور با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۳۶ هزار تن در استان فعال است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بازار مرغ در سطح استان به حالت ثبات رسیده و مشکلی در تأمین مرغ مورد نیاز مردم وجود ندارد، ادامه داد: باید بازرسی و نظارت‌ها مؤثر و کاربردی تر از گذشته انجام گیرد تا عرضه مرغ موجود در بازار به وضعیت پایداری برسد.

رضایی با اشاره به وجود ۶ زنجیره طیور در سطح استان افزود: زنجیره‌های تولید نقش مهمی در بهبود کیفیت، کاهش قیمت نهایی محصول و افزایش تولید دارند وزنجیره‌ها باعث مدیریت یکپارچه از مزرعه تا سفره، ایجاد ارزش افزوده، رونق تولید و ثبات بازار می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه همزمان با یازدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ بیش از ۲۸۳ تن مرغ در کشتارگاه‌های آذربایجان غربی کشتار و به بازار عرضه شد، افزود: این میزان مرغ کشتار شده به تعداد ۱۵۵ هزار و ۴۹۵ قطعه مرغ زنده با تناژ بیش از ۲۸۳ تن در سطح کشتارگاه‌های طیور استان تولید و روانه بازار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به متضرر شدن تعدادی از واحدهای تولیدی طیور در نتیجه شیوع کرونا، گفت: لازم است دولت با در نظر گرفتن تسهیلات کم بهره، از این واحدهای تولیدی حمایت و پشتیبانی کند.

اکبر کرامتی با بیان اینکه عمده ترین عامل رشد نرخ جوجه یک روزه؛ افزایش تقاضا و هزینه‌های تولید است، افزود: با توجه به شرایط نیمه اول سال گذشته و افزایش هزینه‌های تولید و پایین بودن قیمت مصوب مرغ، مرغداران دچار خسارت‌های سنگین و ضررهای چند هزار میلیاردی شدند و در نیمه دوم میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغ مادر کم شد که این کسری جوجه ریزی اثرات خود را از اواخر سال گذشته تاکنون نشان داده است.

وی با بیان اینکه مردم استان مطمئن باشند مرغ به اندازه کافی و با قیمت مصوب عرضه می‌شود، خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم واحدهای راکد این حوزه به چرخه تولید بازکردند و از واحدهای دارای مشکل نیز حمایت کنیم تا بتوانند با حداکثر ظرفیت فعالیت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *