کاهش واردات نهاده های دامی با نوآوری

واردات نهاده های دامی با نوآوری کاهش می یابد

به گزارش خبرنگار مهر، جواد ساداتی نژاد امروز در نمایشگاه دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان در حوزه دام، طیور آبزیان که در خانه نوآوری و فناوری تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در ابتدای سال با معاونت علمی و فناوری آئین نامه‌ای را در خصوص دانش بنیان‌ها در دولت تصویب کردیم که شامل ۱۹ ماده و بخش‌های مختلفی می‌شود.

وی با بیان اینکه ماده یک این آئین نامه با توجه به فرمایشات رهبری به موضوع جبران تأخیر فناوری در ورود به حوزه‌های کشاورزی ارتباط دارد، افزود: لذا با توجه به این تأکیدات لازم است ۲۰ درصد شرکتهای دانش بنیان مربوط به حوزه کشاورزی باشند از این رو تسهیلات و حمایت‌های لازم را از شرکتهای دانش بنیان خواهیم داشت تا حرکت بزرگی در تولیدات دانش بنیان این حوزه رخ دهد.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه مشکلات فرادستگاهی در حوزه کشاورزی دغدغه ماست، تصریح کرد: ما درصدد هستیم در حوزه خوراک دام به تولید کنندگان کمک کنیم تا با رفع مشکلاتشان نیاز کشور به این خوراک رفع شود.

وی با تاکید بر همگرایی بین دولت‌ها و حل حجم زیادی از مشکلات در تأمین خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: با توجه به طرح مردمی سازی یارانه‌ها، قیمت نهاده‌های دامی نسبت به قبل افزایش پیدا کرده لذا دغدغه ما ارزان سازی خوراک دام است.

ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه استفاده و بهره برداری از بقایا و ظرفیت‌های بومی کشور در این عرصه ضروری است، افزود: اکنون فرصت جدیدی فراهم شده تا با نوآوری و فناوری که از آن تحت عنوان انقلاب نوآوری و بهره وری در بخش دام و طیور کشور یاد می‌کنیم خوراک دام را با استفاده از ظرفیت‌های بومی تأمین کنیم.

وی ادامه داد: لذا با کمک معاونت علمی این نمایشگاه برگزار شده برای اینکه جایگزین‌های سویا، ذرت که آب بری فراوانی دارند معرفی شوند و مورد استفاده قرار بگیرند.

به گفته ساداتی نژاد، همچنین امسال شرکتهای دانش بنیان و نخبگان می‌توانند به واسطه نوآوری جایگزین‌های تأمین پروتئین سویا و… دام، طیور و آبزیان را معرفی کنند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما می‌توانیم واردات را تا سقف ۶۰_۵۰ درصد کاهش دهیم.

وی گفت: امیدواریم با حذف ارز ترجیحی بتوانیم خروجی خوبی را تا پایان سال ببینیم و بدین واسطه میزان واردات کاهش پیدا کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *