کشتار بیش از ۸۷ راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه های استان مرکزی

کشتار بیش از ۸۷ راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه های استان مرکزی

ایسنا/مرکزی رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی. و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: در چهار ماهه سال جاری. در کشتارگاه های استان ۸۷ هزار و ۴۵ راس. دام سبک و سنگین کشتار شد.

سیروس سلمان نژاد. در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد. کشتارگاه‌ها یکی از واحدهای مهم. تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی هستند. و درخصوص بسیاری از بیماری‌های دام مانند بیماری‌های انگلی و واگیردار که فاقد علائم بالینی است. از طریق بازرسین دامپزشکی مستقر در کشتارگاه. بررسی لازم انجام می گیرد. و در صورت شناسایی بیماری. لاشه‌های آلوده از چرخه. مصرف انسانی خارج می شود.

وی ادامه داد. تمام کشتارگاه های دام استان. دارای پیس سردکن هستند. و لاشه‌ها به منظور سالم سازی بیماری‌ها. به مدت ۲۴ ساعت در آن نگهداری می شود.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت. عمومی و مواد غذایی اداره. کل دامپزشکی استان مرکزی. با بیان اینکه بازرسی ‌های بهداشتی و نظارتی. در تمامی کشتارگاه‌ها در حال انجام است. تصریح کرد. مردم نیز باید از خرید هر نوع. گوشت قرمز که فاقد مهر دامپزشکی. و برچسب نشانه گذاری است. جدا خودداری کنند.

وی گفت. در چهار ماهه نخست سال جاری. در کشتارگاه‌های دام ۸۷ هزار و ۴۵ رأس. دام سبک و سنگین کشتار شد. که ۳ هزار و ۷۹۰ تن گوشت. استحصالی و ۲۸۵ راس دام به دلیل بیماری. انگلی و ضایعات مرضی از چرخه. مصرف خارج شدند.

به گفته رئیس  اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی

در چهار ماهه نخست سال جاری کشتارگاه‌های طیور ۸ میلیون و ۷۷۵ هزار قطعه طیور کشتار شده است و گوشت استحصالی آنها ۱۸ هزار و ۲۲ تن بوده و ۱۳۵ هزار و ۸۲۸ قطعه مرغ نیز از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

سلمان نژاد به ۳۳ هزار و  ۵۷۹ مورد بازدید صورت گرفته از مراکز تولید، نگهداری و عرضه فراورده های خام دامی و ۳۷۶ مورد نمونه برداری از فرآورده های خام دامی اشاره کرد و افزود: ۵۶ هزار و ۲۸۲ کیلوگرم فرآورده غیر بهداشتی در این واحدها شناسایی، ضبط و معدوم شده و ۹۰ واحد متخلف به مراجع قضائی معرفی شده است. مردم  می‌توانند در صورت نیاز در این حوزه با شماره تلفن ۱۵۱۲ (سامانه اطلاع‌رسانی و پاسخگویی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی) و یا شماره تلفن اداره دامپزشکی شهرستان تماس حاصل کنند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *