کاهش ۱۴ درصدی تولید گوشت قرمز در شهرستان مشهد

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد با اشاره به تولید مرغ در شهرستان مشهد گفت: میزان تولید گوشت قرمز در شهرستان مشهد از اردیبهشت ماه امسال با تصویب قیمت‌های جدید، ۱۴ درصد کاهش داشته است.

محمود جوادی‌نژاد صبح امروز، ۲۷ مرداد، در نشست خبری با اهالی رسانه در سازمان جهادکشاورزی شهرستان مشهد با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی ۲ وظیفه عمده بر عهده دارد، اظهار کرد: حفظ ذخایر دامی و تامین قسمتی از بهداشت عمومی جامعه از وظایف سازمان دامپزشکی است. به طور کلی وظیفه اصلی این سازمان نظارت بر محصول از تولید تا سفره مصرف‌کننده‌ است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۳۸ مرکز بسته‌بندی گوشت، ۱۶ مرکز بسته‌بندی تخم‌ مرغ، سه کشتارگاه دام و همچنین چهار کشتارگاه طیور در مشهد فعالیت دارد.

جوادی‌نژاد درباره وضعیت بهداشتی صنعت دامپروری شهرستان اظهار کرد: هم‌اکنون بیماری تب کریمه کنگو در استان رویت شده‌ است. مردم باید برای پیشگیری از شیوع این بیماری از مراکز معتبر و کشتارگاه‌های مجاز گوشت را خریداری کنند.  

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهداضافه کرد: این بیماری نوعی بیماری ویروسی است که با فصل رشد کنه‌ها شیوع پیدا می‌کند. تا به حال ۶۳ مورد در کشور و هفت مورد در خراسان رضوی از این بیماری رویت شده اما خوشبختانه در مشهد هنوز موردی مشاهده نشده است. متاسفانه بر اثر این بیماری پنج هموطن فوت کرده‌اند.

وی درباره وضعیت تولیدات دامی در شهرستان مشهد گفت: در فروردین سال جاری روزانه ۲۲۸ تن، در اردیبهشت ۲۰۲ تن، در خرداد ۲۲۳ تن، در تیر ماه ۲۰۵ تن و در مرداد ماه ۱۹۰ تن تولید مرغ در شهرستان مشهد صورت گرفته است. در مرداد ماه سطح تولید به دلیل کاهش تقاضای مردم به دلیل افزایش نسبی قیمت مرغ کاهش یافته است.  

شهرستان مشهد با ۸۰۰۰ هکتار بیابان‌زایی روبه‌رو است

حسن محمدزاده، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد هم در ادامه این نشست گفت: منابع طبیعی میراثی است برای آیندگان و ما باید به نحو احسن از این‌ میراث حفاظت کنیم. سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری مهم‌ترین وظیفه‌اش حفاظت از سرمایه‌ها و منابع ملی و بهره‌برداری بهینه از آن است.

وی افزود: اخیرا موضوع تغییرات اقلیم، خشکسالی و دست‌اندازی در طبیعت باعث ایجاد و افزایش بیابان‌ها در مشهد شده است.   در حال حاضر حدود ۸۰۰۰ هکتار برای اولین بار در شهرستان مشهد بیابان‌زایی صورت گرفته که این موضوع باید زنگ خطری برای همه ما باشد.

محمدزاده بیان کرد: مساحت شهرستان مشهد ۹۳۱ هزار هکتار است که بیش از ۵۰۰ هزار هکتار آن شامل اراضی منابع طبیعی می‌شود؛ یعنی ۶۶ درصد شهرستان مشهد مراتع آن است. از سال ۱۴۰۰ تا به حال حدود ۱۰۰ جلد سند مالکیت اراضی در مشهد به نمایندگی از سازمان منابع طبیعی صادر شده که صدور این اسناد اقدامی چشم‌گیر در حفاظت از اراضی ملی به حساب می‌آید. بر اساس قانون حفاظت از منابع طبیعی تا به حال در شهرستان مشهد حدود ۳۰ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی شناسایی شده و تا پایان امسال هم عملیات شناسایی این اراضی در شهرستان مشهد به پایان می‌رسد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد با هشدار در مورد شکل‌گیری پدیده ریزگردها گفت: با قطع درختان نه تنها مشهد بلکه در شهرستان‌های دیگر که مستعد پراکندگی ریزگرد است، باعث تشدید این پدیده می‌شویم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *