ساختار اسید چرب امگا سه و امگا شش

اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶

این اسیدهای چرب به دلیل موقعیت پیوندهای دوگانه در زنجیره منحصر به فرد هستند. حیوانات نمی توانند این اسیدهای چرب را تولید کنند و باید در رژیم غذایی تامین شوند. از این رو آنها به عنوان اسیدهای چرب ضروری توصیف می شوند و حیواناتی که به اندازه کافی از این اسیدها دریافت نمی کنند علائم کمبود را نشان می دهند.

بسیاری از روغن های گیاهی حاوی نسبت بالایی از اسیدهای چرب امگا ۶ هستند، اما تنها منابع کمی از امگا ۳ در طبیعت وجود دارد که رایج ترین آنها علف سبز، دانه کتان و روغن ماهی و منابع دریایی است. عمده اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ به شرح زیر است:
۱. امگا ۳: cis-9، cis-12، cis-15 α-لینولنیک اسید (C18:3)
۲. امگا ۶: cis-9، cis-12 لینولئیک اسید (C18:2)
اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ در بدن بسیار فعال هستند، به ویژه به عنوان اجزای غشای سلولی برای کمک به حفظ عملکرد سلول. با این حال، اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ به طور کلی اثرات متفاوتی در حیوانات دارند. اسیدهای چرب امگا ۶ جنبه های سیستم ایمنی را تحریک می کنند، در حالی که اسیدهای چرب امگا ۳ به عنوان “ضد التهاب” نامیده می شوند و پاسخ ایمنی را کاهش می‌دهند و در عین حال اجزای سیستم ایمنی را برای مبارزه با عفونت تقویت می کنند. (شکل ۱)
این اسیدهای چرب همچنین می توانند از طریق تأثیرات متفاوت بر تولید PGF2α توسط رحم، تأثیر زیادی بر باروری داشته باشند. اسیدهای چرب امگا ۶ به طور موثری تولید PGF2α را افزایش می دهند و منجر به پسرفت جسم زرد و توقف تولید پروژسترون می شوند، در حالی که اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش این اثر کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *